pomoc drogowa na autostradzie

Kto może udzielać pomocy drogowej na autostradzie?

Pomoc drogowa na autostradzie. Unieruchomienie pojazdu na drodze jest kłopotliwe, niezależnie od tego, czy w grę wchodzi niewielka usterka, poważna awaria czy udział w kolizji. Poradzenie sobie w takich warunkach we własnym zakresie jest zwykle trudne, a także wiąże się ze sporym ryzykiem, gdyż mimo oznaczenia miejsca, gdzie stoi samochód obowiązkowym trójkątem ostrzegawczym czy założenia kamizelki odblaskowej istnieje niebezpieczeństwo, że nieuważny kierowca najedzie na auto lub kierowcę. Jedynym wyjściem jest w takiej sytuacji wezwanie holownika. Warto też pamiętać, pomoc drogowa na autostradzie jest jedyną uprawnioną do holowania pojazdu do następnego zjazdu. Przekonajmy się, z czego to wynika i sprawdźmy, kiedy laweta okaże się niezbędna.

Przepisy Kodeksu drogowego a zatrzymanie samochodu na autostradzie

Zgodnie z obowiązującym prawem na autostradzie obowiązuje zakaz zatrzymywania się poza wyznaczonymi do tego parkingami. Pojazd, który się zepsuł lub brał udział w wypadku, musi stanąć na pasie awaryjnym. Kierowca powinien włączyć światła awaryjne, a także ustawić za autem trójkąt ostrzegawczy w odległości 100 metrów. Trzeba pamiętać, że Kodeks drogowy nie dopuszcza możliwości holowania auta na autostradzie inaczej niż przez pojazd pomocy drogowej. Przepis ten wynika z dużej różnicy prędkości – warto przypomnieć, że w takim przypadku samochód holowany i holujący mogą jechać poza obszarem zabudowanym co najwyżej 60 km/h, podczas gdy maksymalna dopuszczalna prędkość na autostradzie to 130 km/h – co może prowadzić do niebezpiecznych sytuacji.

Czy pomoc drogowa może naprawić samochód na autostradzie?

W wielu przypadkach uszkodzone auto może być naprawione od ręki na drodze. Będzie tak choćby wówczas, gdy przyczyną unieruchomienia pojazdu była niezbyt skomplikowana usterka – przepalenie bezpiecznika, czy przebicie opony. W razie wystąpienia poważniejszej awarii samochód będzie jednak trzeba odstawić do warsztatu. Sposobem na szybkie uzyskanie pomocy jest zwrócenie się do firmy operującej w obszarze, w którym doszło do zdarzenia. Mimo tego, że teoretycznie pojazd może być zabrany przez dowolny holownik, wybór autopomocy z bezpośredniej okolicy gwarantuje błyskawiczną reakcję, co ma również duży wpływ na bezpieczeństwo kierującego i pasażerów.

Logo

Świadczymy usługi pomocy drogowej na autostradach A1 i A2. Naprawiamy pojazdy ciężarowe, dostawcze i osobowe, a dodatkowo – holujemy tiry. Udzielamy również całodobowej pomocy drogowej w skrajnie ekstremalnych sytuacjach.

Dane KONTAKTowe

  • Okólna 62, 95-002 Łagiewniki Nowe
  • +48 607 192 446
  • 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu