awaria na drodze

Jak oznakować samochód, który doznał awarii na drodze?

Awaria na drodze jest z reguły kłopotliwe, a sama sytuacja dość stresująca dla kierowcy. Niezawodnym sposobem na poradzenie sobie w takim przypadku jest wezwanie pomocy drogowej. Mechanik prowadzący holownik będzie mógł zdiagnozować przyczynę usterki, a w wielu przypadkach usunąć ją „od ręki”. Jeżeli okaże się to niemożliwe, pojazd można przewieźć do warsztatu. Ważne będzie jednak także właściwe zachowanie przed przybyciem autolawety. Przekonajmy się, jak postępować w razie awarii na drodze oraz sprawdźmy, jak zgodnie z przepisami oznakować pojazd.

Awaria na drodze – co robić?

W sytuacji, gdy auto odmawia posłuszeństwa, priorytetem powinno być zatrzymanie go w miejscu, które gwarantuje bezpieczeństwo. Jeżeli kierujący przemieszcza się po autostradzie lub drodze ekspresowej, należy zjechać na pas awaryjny. Na pozostałych drogach auto można zatrzymać na poboczu albo, jeżeli będzie to możliwe ze względu na charakter zdarzenia, zjechać w boczną drogę, zatoczkę lub na stację benzynową. Zatrzymanie auta, w którym pojawiła się usterka na pasie awaryjnym lub poboczu wiąże się z obowiązkiem włączenia świateł awaryjnych, a jeżeli pojazd nie jest w nie wyposażony – świateł pozycyjnych. Poza autostradą i drogą ekspresową jest to niezbędne w miejscach, gdzie zatrzymywanie się jest zabronione, a w obszarze niezabudowanym, także, gdy samochód nie jest dobrze widoczny. Choć nie jest to wymogiem zapisanym w przepisach, zanim opuścimy pojazd, warto założyć kamizelkę odblaskową, która sprawi, że kierowca będzie o wiele lepiej widoczny. Kolejnym zadaniem jest rozstawienie trójkąta odblaskowego. W tym przypadku szczegóły zależą jednak od miejsca, w jakim stoi auto.

Awaria na drodze. Gdzie i kiedy należy rozstawić trójkąt ostrzegawczy?

Trójkąt ostrzegawczy ustawia się na autostradzie i drodze ekspresowej w odległości 100 metrów za pojazdem. Na pozostałych drogach poza obszarem zabudowanym trójkąt należy ustawić od 30 do 50 metrów za pojazdem, w zależności od sytuacji. W obszarze zabudowanym trójkąt stawia się za pojazdem albo na nim, nie może się on jednak znaleźć wyżej niż metr nad jezdnią.
Logo

Świadczymy usługi pomocy drogowej na autostradach A1 i A2. Naprawiamy pojazdy ciężarowe, dostawcze i osobowe, a dodatkowo – holujemy tiry. Udzielamy również całodobowej pomocy drogowej w skrajnie ekstremalnych sytuacjach.

Dane KONTAKTowe

  • Okólna 62, 95-002 Łagiewniki Nowe
  • +48 607 192 446
  • 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu