holować samochód

Jak holować samochód zgodnie z przepisami?

Jak holować samochód? Przejdź przez praktyczny poradnik. Istnieje wiele sytuacji, w których samochód może zostać unieruchomiony w sposób wykluczający możliwość kontynuowania jazdy. Mogą to być wszelkiego rodzaju stłuczki lub wypadki, które powodują uszkodzenie podzespołów istotnych z punktu widzenia bezpieczeństwa m.in. oświetlenia bądź szyb. Przyczyną tego, że nie można kontynuować podróży, bywają również poważne awarie np. związane z układem napędowym. Niezawodnym sposobem poradzenia sobie w takiej sytuacji jest transport lawetą, a w niektórych przypadkach także holowanie pojazdu. Przekonajmy się, w jakich warunkach możliwe będzie skorzystanie z holu, a kiedy niezbędne okaże się użycie lawety.

Jak holować samochód?

Podstawowym warunkiem holowanie pojazdu jest zachowanie sprawności układu kierowniczego, hamulców oraz oświetlenia. W przypadku aut osobowych holowanie najczęściej odbywa się przy użyciu tzw. giętkiego holu, a więc specjalnej taśmy lub liny, które mocuje się do obu pojazdów. Giętki hol powinien zostać dodatkowo oznakowany żółtą lub czerwoną chorągiewką. Jeżeli w aucie działa tylko jeden układ hamulcowy konieczne będzie użycie tzw. sztywnego holu. Będzie on też jedynym wyjściem w przypadku holowania pojazdów ciężarowych. Warto pamiętać, że w pojeździe holującym muszą być włączone światła mijania, a w pojeździe holowanym pozycyjne w razie zmniejszonej przejrzystości powietrza albo po zmroku. Nie można też zapomnieć o obowiązku umieszczenia w tylnej części pojazdu holowanego trójkąta ostrzegawczego albo światła błyskowego o barwie żółtej. Trójkąt powinien się znaleźć z lewej strony samochodu na zewnątrz.

Kiedy niezbędna będzie laweta, aby holować samochód?

W niektórych sytuacjach zamiast holowania konieczne okaże się użycie lawety. Będzie tak wówczas, gdy stan techniczny nie gwarantuje bezpieczeństwa (m.in. uszkodzone są hamulce, układ kierowniczy lub światła). Zgodnie z przepisami holowanie nie jest możliwe na autostradzie. Holowanie będzie wykluczone także wówczas, gdy minimalna dopuszczalna prędkość jest wyższa niż limit obowiązujący taki zespół pojazdów, a więc 30 km/h w terenie zabudowanym i 40 km/h poza nim. Jeżeli nie masz innego wyjścia zadzwoń po profesjonalistów z Junior Cobra.
Logo

Świadczymy usługi pomocy drogowej na autostradach A1 i A2. Naprawiamy pojazdy ciężarowe, dostawcze i osobowe, a dodatkowo – holujemy tiry. Udzielamy również całodobowej pomocy drogowej w skrajnie ekstremalnych sytuacjach.

Dane KONTAKTowe

  • Okólna 62, 95-002 Łagiewniki Nowe
  • +48 607 192 446
  • 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu