holowanie tira

W jaki sposób przeprowadza się holowanie TIR-ów?

Unieruchomienie ciężarówki w wyniku awarii lub wypadku oznacza z reguły duży kłopot dla przewoźnika, gdyż wiąże się z opóźnieniem, a czasem z koniecznością wysłania samochodu zastępczego. Sytuacja taka jest też problemem dla innych użytkowników drogi, ponieważ oznacza jej zablokowanie. W takich przypadkach jedynym wyjściem jest zwykle wezwanie pomocy drogowej, która dysponuje sprzętem pozwalającym na holowanie TIR-ów. Przekonajmy się, jaka jest specyfika takich operacji oraz sprawdźmy, w jaki sposób można holować auta tego typu. Jeżeli masz obawy czy sam poradzisz sobie z problemem zadzwoń do nas a przyjedziemy się jak najszybciej się da.

Holowanie – ciągnik siodłowy?

Ciągniki siodłowe podobnie jak inne samochody ulegają awariom oraz biorą udział w kolizjach, co wiąże się z koniecznością skorzystania z usług pomocy drogowej i odholowania auta. Ze względu na obowiązujące przepisy ciągniki siodłowe można holować na trzy sposoby, tj. korzystając z tzw. sztywnego holu, a więc specjalnego mechanicznego połączenia mającego nie więcej niż 3 m długości. Warto jednak pamiętać, że wymaga to sprawnego układu kierowniczego w aucie holowanym. Drugą opcją jest skorzystanie z wózka, który jest wprowadzany pod koła przedniej osi, co pozwala na holowanie auta, które uległo poważniejszym uszkodzeniom albo rozległej awarii. Ostatnią możliwością jest wciągnięcie samochodu na specjalną lawetę. W praktyce najczęściej korzysta się z holownika z układem pozwalającym na uniesienie przednich kół ciągniętego TIR-a. Nie można zapominać, że w przypadku zespołu pojazdów osobno należy odholować ciągnik oraz naczepę.

Holowanie TIR-ów -specyfika

Wypadki z udziałem TIR-ów często wiążą się z tym, że pojazd wraz z naczepą wypada z drogi, a nierzadko również przewraca się na bok. W takich sytuacjach holownik musi być wyposażony w żuraw pozwalający na podniesienie pojazdu albo wciągnięcie go z powrotem na drogę. Używane holowniki powinny też dysponować znacznym uciągiem oraz akcesoriami ułatwiającymi prowadzenie akcji np. specjalnym oświetleniem. Zdarza się, że w tym celu trzeba skorzystać z pomocy żurawia samochodowego o potrzebnym udźwigu.

Logo

Świadczymy usługi pomocy drogowej na autostradach A1 i A2. Naprawiamy pojazdy ciężarowe, dostawcze i osobowe, a dodatkowo – holujemy tiry. Udzielamy również całodobowej pomocy drogowej w skrajnie ekstremalnych sytuacjach.

Dane KONTAKTowe

  • Okólna 62, 95-002 Łagiewniki Nowe
  • +48 607 192 446
  • 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu