Skip to content Skip to footer

Jak poradzić sobie z przebitą oponą w aucie?

Awarie przydarzające się w trasie są uciążliwe, ponieważ zwykle ciężko je usunąć we własnym zakresie. Najlepszym sposobem na szybkie i łatwe poradzenie sobie z każdą usterką jest wezwanie holownika pomocy drogowej. Będzie to dobre wyjście w przypadku wszelkich problemów, także, jeżeli chodzi jedynie o przebitą oponę. Przekonajmy się, dlaczego warto zdecydować się na takie rozwiązanie.

Co warto wiedzieć o przebiciu opony?

Przebicie opony to jedna z usterek, które mogą zdarzyć się każdemu kierowcy i całkowicie uniemożliwiają jazdę. Schodzące powietrze sprawia, że auto nie jest w stanie stabilnie utrzymywać odpowiedniego toru jazdy, będzie sprawiało kłopoty przy skręcaniu, a także utrudni bezpieczne hamowanie. Jazda na oponie bez powietrza jest nie tylko ryzykowna, ale również grozi przecięciem opony w krótkim czasie, a ponadto zniszczeniem felgi. Sposobem na przebitą oponę może być skorzystanie z zestawu naprawczego, lecz sprawdzi się on tylko w przypadku mniejszych usterek. Jeżeli dziura okaże się dużo większa, jedynym wyjściem okaże się zmiana koła i poddanie opony wulkanizacji.

Jak poradzić sobie z przebitą oponą?

W samochodach, w których znajduje się koło zapasowe lub choćby tzw. dojazdówka rozwiązaniem problemu jest zastąpienie uszkodzonej opony. Choć demontaż opony nie jest trudny, to zdarza się, że samodzielna wymiana będzie niemożliwa czy to z braku narzędzi, czy nieodpowiedniego stroju lub braku smykałki do własnoręcznych napraw. Warto pamiętać, że przy dużym natężeniu ruchu może się to również okazać niebezpieczne, ponieważ tuż obok będą przejeżdżać auta poruszające się ze znaczną prędkością. Będzie tak zarówno na autostradzie, jak i drodze ekspresowej czy krajowej, ale także na wielu drogach lokalnych, gdzie dodatkowo często brak szerokiego pobocza.